SZLAKI ROWEROWE I PIESZE

Ze względu na występujące w gminie liczne jeziora i lasy, ziemia debrzneńska jest szczególnie atrakcyjna dla miłośników turystyki rowerowej i pieszej oraz dla osób ceniących sobie aktywny wypoczynek w ciszy i spokoju. Przez jej tereny przebiegają szlaki rowerowe, do których należą:

  • szlak rowerowy „Greenway – Naszyjnik Północy” (870 km) – szlak ten zaczyna się i kończy w Debrznie. Obejmuje swoim zasięgiem obszar 4 województw: zachodniopomorskiego, kujawsko – pomorskiego, wielkopolskiego i pomorskiego. Na szlaku zaobserwować można niezmierzone bogactwo form ukształtowania terenu, setki jezior rynnowych, wytopiskowych i moreny dennej. Napotkać możemy tu również liczne zabytki architektury, dwory i pałace w otoczeniu parkowego starodrzewia, wiekowe kościoły: ryglowe, z kamienia ciosanego i czerwonej cegły. Na trasie spotykamy ścieżki edukacyjno – przyrodnicze. Ofertę pobytową wzbogacają rozwijające się gospodarstwa agroturystyczne.

Główne miejscowości na trasie:

Debrzno – Złotów – Jastrowie – Okonek – Borne Sulinowo – Czaplinek – Kalisz Pomorski – Drawsko Pomorskie – Połczyn Zdrój – Barwice – Szczecinek – Bobolice – Polanów – Biały Bór – Człuchów – Chojnice – Brusy – Karsin – Czersk – Tuchola – Kamień Krajeński – Debrzno.

Nawierzchnia:

  • 65 % drogi asfaltowe o małym natężeniu ruchu
  • 30 % drogi leśne
  • 5% – drogi polne
  • szlak rowerowy „Komturstwa człuchowskiego” (29 km)

Główne miejscowości na trasie:

Człuchów – Skórzewo – Biskupnica – Chrząstówek – Słupia – Myśligoszcz – Dolina Rzeki Debrzynki – jez. Żuczek – Debrzno

  • szlak rowerowy „Szlak Margrabiów” (31 km)

Główne miejscowości na trasie:

Debrzno – Gniewno – Rozwory – Cierznie – Skowarnki – Domisław – Czarne

  • szlak rowerowy Debrzno-Lędyczek (25 km)

Główne miejscowości na trasie:

Debrzno – Lipka – Trudna – Lędyczek

 

KĄPIELISKA

Jezioro Staw Miejski – wzdłuż jego brzegu prowadzi asfaltowa droga, którą dojść można od samego centrum miasteczka, aż do terenów wypoczynku i rekreacji nad Jeziorem Staw Miejski. Nad brzegiem jeziora znajduje się plaża miejska, restauracja „Angelika” oraz domki z miejscami noclegowymi dla gości. Dodatkowo teren wokół plaży wyposażony został w miejsca na ogniska, plac zabaw dla dzieci, boisko do siatkówki plażowej oraz mini siłownię na świeżym powietrzu. Jest to doskonałe miejsce na kąpiele w jeziorze, ćwiczenia, gry i zabawy na łonie natury, jak i miejsce, w którym skosztować można wielu specjałów serwowanych przez restaurację „Angelika”. Tradycyjnym produktem kulinarnym restauracji jest, m.in.: kaszubska zupa z brukwi, „wianek debrzneński” oraz „piernik z kamionki”.

   

       

 

Ośrodek Rekreacyjno-Wypoczynkowy nad Jeziorem Żuczek – położony ok. 2 km od miasta, nad brzegami największego jeziora gminy Debrzno, otoczony malowniczymi lasami. Do Ośrodka można dostać się bezpośrednio ścieżką leśną z nad Jeziora Staw Miejski, bądź z miasta ścieżką pieszo-rowerową biegnącą w kierunku Starego Gronowa. Nad brzegami Jeziora Żuczek czeka na turystę strzeżone kąpielisko z pomostem oraz w pełni wyposażone pole namiotowo-campingowe. Na terenie obiektu znajdują się miejsca biwakowe oraz pomieszczenia sanitarne i kuchenne, a także miejsca do aktywnego wypoczynku: wielofunkcyjne boisko do gry w siatkówkę, koszykówkę, tenisa ziemnego i w piłkę plażową, stoły do gry w ping-ponga oraz plac zabaw dla dzieci.

 

 

 

 

 

Skip to content