Reintegracja.

Co do zasady, obowiązek prowadzenia działań reintegracyjnych spoczywa na przedsiębiorstwach społecznych w odniesieniu do pracowników zagrożonych wykluczeniem społecznym. Na poziomie operacyjnym obowiązek ten jest wykonywany poprzez opracowanie i realizację indywidualnych planów reintegracji, w szczególności dla pracowników, dla których PS otrzymało instrument wsparcia określony w ustawie. Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej udziela wsparcia w zakresie działań reintegracyjnych podejmowanych przez przedsiębiorstwo społeczne, w tym wsparcia w tworzeniu planów reintegracyjnych oraz finansowania tych działań.

Formy wsparcia:

  1. Wsparcie merytoryczne specjalisty ds. reintegracji – pomoc w opracowaniu indywidulanego planu reintegracji dla pracownika będącego osoba zagrożoną wykluczeniem społecznym, w zakresie:
  2. Reintegracji społecznej – indywidulany plan działań służący odbudowaniu lub nabyciu i podtrzymaniu umiejętności uczestniczenia w życiu społeczności lokalnej
    i pełnienia ról społecznych w miejscu pracy, zamieszkania lub pobytu, w tym rehabilitację społeczną osób niepełnosprawnych.
  3. Reintegracji zawodowej – indywidulany plan działań służący zdobyciu nowych kwalifikacji, kompetencji, wiedzy i umiejętności w celu odbudowania lub uzyskania i podtrzymania zdolności do samodzielnego świadczenia pracy na rynku pracy
    i awansu zawodowego, w tym rehabilitację zawodową osób niepełnosprawnych.
  4. Wsparcie finansowe2 250,00 zł/osoba – dofinansowanie realizacji indywidualnego planu reintegracji (IPR).
WAŻNE: Kiedy działania reintegracyjne będą obowiązkowe?
Dla PS, w dwóch przypadkach:

  • przedsiębiorstwo społeczne ma cel reintegracyjny,
  • przedsiębiorstwo społeczne (niezależnie od celu) tworzy miejsca pracy dla osób defaworyzowanych z wykorzystaniem wsparcia publicznego (np. dotacji na miejsce pracy)

Dla Spółdzielni Socjalnej:

·         zawsze działania reintegracyjne będą obowiązkowe, gdyż  każda spółdzielnia socjalna działa bowiem na rzecz reintegracji osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

 

Skip to content