Pomorskie Forum Inicjatyw Pozarządowych. Skrzydła Pomorza.

To najważniejsze i najstarsze wydarzenie na Pomorzu skoncentrowane na tematyce działań społecznych realizowanych z zaangażowaniem trzech sektorów: pozarządowego, samorządowego oraz biznesowego.

Odbędzie się w dniach 20-22.10.2022 w Hotelu Victoria w Bolszewie.

Udział jest bezpłatny, po wcześniejszej rejestracji do dnia 18.10.2022 r. do godz. 15:00. Formularz jest tu: https://forms.gle/pHuQnp12NWJYvDTZ8

Program PFIPu, tematy prelekcji, paneli dyskusyjnych oraz warsztatów zostały wybrane w taki sposób, aby poruszały trzy kluczowe zagadnienia dla harmonijnego rozwoju sektora pozarządowego oraz dla budowania relacji z pozostałymi: stabilność, przyszłość i współpraca. Każde z tych pojęć jest istotne dla kształtowania tożsamości organizacji pozarządowych, ale dopiero połączone mogą stanowić prawdziwą siłę wznoszącą. Celem forum jest nie tylko wzajemna integracja, ale przede wszystkim wymiana doświadczeń i dobrych praktyk międzysektorowych oraz wypracowanie wytycznych na przyszłość.

 O czym usłyszymy podczas PFIPu?

 • Jak dobrze jest pracować z organizacjami pozarządowymi. Prawda czy fałsz.
 • Konstytucyjna Zasada Pomocniczości. Czy przeminęła z wiatrem?
 • NGO jak korporacja. A może to szansa na sukces?
 • (nie) Stabilność zatrudnienia w 3.sektorze, czyli o tym jak (nie) chcemy pracować.
 • Rady społeczne jako struktury na czas kryzysów. Czy to dobra rada?
 • Rok w NGO z perspektywy finansów. Prawdziwa przygoda.
 • Fundacje korporacyjne. Prawie jak NGO czy bardziej jak biznes?
 • Zlecenia usług organizacjom pozarządowym przez JST. Poszukiwane, poszukiwani.
 • Miłość od pierwszego spotkania. Jak wzbudzać zaufanie do 3.sektora.
 • Internet i nowe technologie w NGO. Czy leci z nami pilot?
 • Wymiana pokoleniowa i międzypokoleniowa. Co boomer wie o yolo i czy to się opłaca.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Co łączy trójkąty, skrzydła i Pomorze?

Organizacje pozarządowe, samorządy i biznes tworzą wymarzony trójkąt dla rozwoju inicjatyw społecznych. Efektywność współpracy następuje wtedy, gdy te trzy sektory działają razem, rozpoznając potrzeby lokalnych społeczności, gdy konsultują wprowadzane rozwiązania, gdy dbają o wzajemny dobrostan na każdym etapie. Trójkąt to uniwersalny symbol wszechstronności i stabilizacji. Według nas doskonale pasuje do złożoności sektora pozarządowego, określanego zresztą jako 3.sektor.

Trójkąty PFIP-u układają się w motyw skrzydeł Gryfa Pomorskiego, którego postać łączy cały region.

Piot Stec, prezes PSCOP-u:

“Zależy nam, by uczestniczki i uczestnicy forum wynieśli z tego wydarzenia jak najwięcej dla siebie. Aby odfrunęli dzięki silnym, mocnym i walecznym skrzydłom do swoich lokalnych społeczności i tam wdrażali nowoczesny model współdziałania. ”

Animacja społeczna i sieciowanie

Zapewniamy także, iż w programie przewidziane są chwile na złapanie oddechu od pozyskiwania wiedzy. Przerwy pomiędzy panelami i prelekcjami przeznaczone będą na aktywny networking, nad którym będzie czuwać Dorota Bury reprezentująca Centrum Organizacji Pozarządowych w Starogardzie Gdańskim. W trakcie trzech dni forum na sieciowanie zarezerwowano aż 6 przerw zwanych #eNerGyszOt. To całkiem nowa formuła będąca przykładem animacji społecznej, której celem jest naładowanie baterii i lepsze poznanie się z innymi uczestniczkami oraz uczestnikami wydarzenia.

Korzystając z infrastruktury Hotelu Victoria, organizatorzy proponują także udział w porannych zajęciach jogi na basenie w piątek i sobotę, a po kolacji będzie można kontynuować wieczorne działaczek i działaczy rozmowy w bardziej niezobowiązującej atmosferze.

Czy warto przyjechać na Pomorskie Forum Inicjatyw Pozarządowych?

“Tak. Warto. Bo to sprawdzona formuła sieciowania i wymiany doświadczeń w ramach współpracy wszystkich trzech sektorów, które odpowiadają za realne zmiany społeczne. Ostatnie trzy lata wyraźnie pokazały, że inicjatywy pozarządowe stanowią kluczową wartość w działalności lokalnych społeczności, które są ważną częścią działań samorządowych.” – mówi Jarosław Białk, starosta pucki – “To wydarzenie umożliwiające naszemu regionowi podkręcenie dialogu NGO z samorządami i z biznesem. Udział przedstawicieli i przedstawicielek wszystkich wierzchołków trójkąta efektywności jest cennym doświadczeniem, które umożliwi wszystkim lepsze projektowanie przyszłości.” 

Projekt „Pozarządowi eksperci ds. stanowienia prawa” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Wiedza Edukacji Rozwój na lata 2014-2020. „Pozarządowy survival- jak przetrwać (i się rozwijać w pozarządowym świecie”- system wspierania 3 sektora w województwie pomorskim przez Pomorską Sieć COP dofinansowany z budżetu Samorządu Województwa Pomorskiego.

Projekt „NASZE Pomorskie Rady” został dofinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu NOWEFIO

 

Skip to content