Wiele osób myśli o założeniu własnej działalności gospodarczej. Często przeszkodą jest brak kapitału, lokalu, współpracowników lub wiary we własne umiejętności. Założenie, a następnie prowadzenie działalności gospodarczej wymaga od potencjalnego przedsiębiorcy wykonania wielu czynności które przerastają lub przerażają te osoby.

Dzięki ekonomii społecznej i Ośrodkom Wsparcia Ekonomii Społecznej można wspólnie podjąć te wyzwanie i zacząć prowadzić działalność gospodarczą w ramach podmiotów ekonomii społecznej.

Ekonomia społeczna to tylko jeden ze sposobów określenia działalności gospodarczej, która łączy w sobie cele społeczne i ekonomiczne. Bywa ona określana również jako gospodarka społeczna lub przedsiębiorczość społeczna.

Przedsiębiorstwo społeczne prowadzi działalność o celach głównie społecznych, której zyski w założeniu są reinwestowane w te cele lub we wspólnotę, a nie w celu maksymalizacji zysku lub zwiększenia dochodu udziałowców czy też właścicieli

Kryteria ekonomiczne:
– prowadzenie w sposób względnie ciągły, regularny działalności w oparciu o instrumenty ekonomiczne;
– niezależność, suwerenność instytucji w stosunku do instytucji publicznych;
– ponoszenie ryzyka ekonomicznego;
– istnienie choćby nielicznego płatnego personelu.

Kryteria społeczne:
– wyraźna orientacja na społecznie użyteczny cel przedsięwzięcia;
– oddolny, obywatelski charakter inicjatywy;
– specyficzny, możliwie demokratyczny system zarządzania;
– możliwie wspólnotowy charakter działania;
– ograniczona dystrybucja zysków.

Osoby korzystające z pomocy OWES-u zanim podejmą działania związane z założeniem podmiotu ekonomii społecznej ( np. spółdzielni socjalnej lub fundacji ) wspólnie z pracownikami OWES-u mogą przejść wstępne przygotowanie do prowadzenia działalności gospodarczej. Ocena szans i zagrożeń pozwala na wyeliminowanie popełnienia błędu i zweryfikowania pomysłu na biznes. Wiadomo nie od dziś, że nie każdy pomysł ( nawet genialny w naszym rozumowaniu !) zapewnia powodzenie i sukces rynkowy.

Korzystając z pomocy doświadczonych pracowników OWES i otrzymanej dotacji można spokojnie realizować swoje marzenia powrotu na rynek pracy i to we własnej firmie .Można określić zadania i cel gospodarczy, niezbędny sprzęt- baza techniczna, środki finansowe ( dotacja na utworzenie miejsca pracy ) czy wyliczyć koszty działalności.

Ważnym elementem rozpoczęcia naszej działalności w formie przedsiębiorstwa społecznego jest zastanowienie się kto będzie naszym klientem. Określenie grupy docelowej, do której będziemy kierować czy to usługi, czy produkty, pozwoli na dobór reklamy i poznać zapotrzebowanie tej grupy na usługi czy produkty. Często klienci OWES-ów na początku chcą kierować swoje działania do samorządu nawet nie wiedząc co chcą zaoferować – tylko w imię zasady – samorząd to kupi. I tu tkwi problem, problem rozeznania rynku i naszej konkurencji. Początkujący przedsiębiorcy nie mają pojęcia jak to funkcjonuje i później mają kłopoty ze sprzedażą swoich usług lub produktów. Grupy inicjatywne chcące założyć działalność gospodarczą w ramach ekonomii społecznej powinny uważnie podchodzić do tych zagadnień- zagadnień które decydują o sukcesie danego przedsięwzięcia gospodarczego i społecznego.

 

 

Opracował. Tadeusz Podymiak

Skip to content