Centrum Produktu Lokalnego mieści się na poziomie „0” Baszty Młyńskiej. Stworzone zostało z myślą o lokalnych wytwórcach, tworzonych/ produkowanych przez nich wyrobach i potrzebą ich promocji.
Zgodnie z definicją, produkt lokalny to wyrób lub usługa, z którą utożsamiają się mieszkańcy regionu, produkowana w sposób niemasowy i przyjazny dla środowiska, z surowców lokalnie dostępnych. Produkt taki staje się wizytówką regionu poprzez jego niepowtarzalny charakter.

Gmina Debrzno może poszczycić się wieloma lokalnymi wytwórcami, których wyroby można zobaczyć właśnie w Centrum Produktu Lokalnego. Zasoby twórczości ludowej wyeksponowane są na specjalnie do tego przeznaczonych regałach. Część z tych produktów wpisana jest na Listę Produktów Tradycyjnych, a dotyczy to wyrobów, których metody produkcji wykorzystywane są od co najmniej 25 lat. Do takich produktów należy m.in.:

  • „wianek debrzneński” wytwarzany przez miejscową cukiernię o nazwie „Angelika”,
  • miód leśny produkowany w Eko-Barć Ekologiczne Gospodarstwo Pszczelarskie w Biernatce,
  • syrop z mniszka lekarskiego produkowany przez Stowarzyszenie Solidarni „PLUS” Ośrodek Readaptacji EKO „Szkoła Życia” w Wandzinie.

Oprócz produktów spożywczych znajdą tu Państwo również wyroby rękodzielnicze, wykonywane przez lokalnych mieszkańców, w tym, m.in. rzeźby z drewna, świeczki z wosku pszczelego, haft krajeński i kaszubski, przedmioty zdobione techniką decoupage, obraz olejny przedstawiający pejzaż, aniołki wykonane na szydełku, ręcznie robioną biżuterię ukraińską,, a także obraz zamku w Kwidzynie wykonany haftem krzyżykowym.

Produkt lokalny jest dla mieszkańców danego regionu pospolity, natomiast dla osób z zewnątrz stanowi coś wyjątkowego i specyficznego. Staje się on wizytówką regionu poprzez wykorzystanie jego specyficznego i niepowtarzalnego charakteru oraz angażowanie mieszkańców w rozwój przedsiębiorczości.

Skip to content