Stowarzyszenie „Na Rzecz Rozwoju Miasta i Gminy Debrzno” od lipca 2018 r. realizuje projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 skierowany do dzieci, młodzieży i osób dorosłych, które chcą rozwinąć własne uzdolnienia artystyczne, zgłębić tajniki kulinarne ze średniowiecznym smakiem oraz odkryć i popularyzować walory historyczno- kulturowe miasta i gminy Debrzno, a także wzbogacić własną wiedzę w zakresie profilaktyki i aktualnych problemów społecznych.
Za nami kilka bardzo ważnych zadań. W sierpniu 2018 r. dwudziestoosobowa grupa dzieci, młodzieży i osób dorosłych wzięła udział w szkoleniu z Questu historycznego. W pierwszym dniu zajęć ich uczestnicy zgłębili tajniki questingu oraz nabyli praktyczne umiejętności tworzenia Questu w oparciu o dziedzictwo historyczno – kulturowe Miasta i Gminy Debrzno.
Praca w terenie podczas drugiego dnia zajęć przyniosła wspaniałe rezultaty. Opracowano nowy Quest, dzięki któremu można będzie organizować niecodzienne „wyprawy odkrywców” w poszukiwaniu atrakcji historycznych naszego miasta .
Wrzesień 2018 roku był niezmiernie intensywny. Dzieci z klas I-III z gminy Debrzno – uczniowie Szkoły Podstawowej ze Starego Gronowa, podczas czterodniowych warsztatów teatralnych mieli okazję odkryć w sobie artystyczne dusze. Początki nie były łatwe, a trema i onieśmielenie sprawiały , że występ na dużej scenie wydawał się zupełnie nierealny. Dzięki wspaniałym umiejętnościom pedagogicznym i aktorskim prowadzącego warsztaty pana Mirosława Glinieckiego z Teatru STOP z Koszalina udało się jednak wydobyć z uczestników zajęć ogromne pokłady talentu. Występ młodych aktorów podczas Jubileuszu 20-lecia Stowarzyszenia 21 września 2018r. został przyjęty entuzjastycznie. Był powodem do radości i dumy zarówno dla dzieci jak i wszystkich, którzy z życzliwością podziwiali efekty ich intensywnej pracy.
Pysznie, aromatycznie i z średniowieczną nutą pod czujnym okiem pani Jagody Metlickiej przeprowadzone zostały warsztaty kulinarne w dniach 19-20 września 2018r. Dwanaście pań, bo nie wiedzieć czemu panowie nie zgłosili swojego udziału w warsztatach, najpierw poznało zagadnienia dotyczące produktów i potraw lokalnych, regionalnych i tradycyjnych. Ich przygotowania, pochodzenia, rodzajów oraz możliwości rejestracji przez osoby fizyczne, gospodarstwa agroturystyczne, restauratorów oraz organizacje pozarządowe. Następnie uczestniczki warsztatów nabyły praktycznych umiejętności przyrządzania potraw i napojów według tradycyjnych receptur z współczesnymi inspiracjami. Przyrządzono wiele smacznych potraw ale zupa krem z cukinii z grzankami i smaczne tarteletki z pomidorowo- twarogowym musem z pewnością znajdą się w stałym menu wielu uczestniczek warsztatów.
Okazję do zweryfikowania własnych umiejętności kulinarnych uczestniczki warsztatów miały w dniu 22 września podczas konkursu kulinarnego pt. „Tradycja w nowoczesnej kuchni”. Potrawy konkursowe zachwyciły nie tylko JURY ale także zgromadzoną publiczność, która swoją nagrodę przyznała pani Beacie Żelaznej za kotlet fantazyjny. Komisja konkursowa w składzie Małgorzata Fin, Jagoda Metlicka, Józef Berendt oraz Przemysław Bugaj nagrodziła trzy uczestniczki konkursu przyznając:
I miejsce- p. Dorocie Rybickiej za pieczoną kaczkę z podrobami i kaszą jęczmienna.
II miejsce- p. Joannie Hessler za „Jesienne szaleństwo” inspirowane wołowiną, suszonymi grzybami, świeżymi warzywami z ziołową nutą.
III miejsce- p. Karolinie Lenkiewicz za „Królową jesieni” – czyli tarte z prażonymi jabłkami i płatkami migdałów w towarzystwie słodkiej śmietanki.
(Receptury wszystkich konkursowych potraw zostaną opublikowane w kolejnych numerach Biuletynu Informacyjnego Stowarzyszenia).
Pod koniec września przeprowadzono także dwa warsztaty profilaktyczno- edukacyjne dla dzieci i młodzieży pod nazwą „Beznikotynek” i „Dealer”, a obecnie uczniowie starsi oraz osoby dorosłe również mają możliwość doskonalenia warsztatu aktorskiego pod czujnym okiem p. M. Glinieckiego.
W październiku dzieci, młodzież i dorośli zostali zaproszeni do udziału w zajęciach z rękodzieła. Relację z tych bardzo ciekawych zajęć opublikujemy wkrótce.