Ekonomia społeczna, wykluczony społecznie, przedsiębiorstwo społeczne…. Co to znaczy?
Często spotykamy się z opinią, że społeczeństwo mało wie o ekonomii społecznej. Wiele osób nie słyszało tego pojęcia. Dlatego staramy się edukować na ten temat nie tylko osoby dorosłe, ale i młodzież. W zeszłym roku pracownicy Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Debrznie przeprowadzili łącznie 25 lekcji na temat ekonomii społecznej. Zajęcia odbywały się w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w powiecie chojnickim i człuchowskim. W tym roku przeprowadziliśmy już w powiecie chojnickim i człuchowskim 10 kolejnych lekcji dot. wykluczenia społecznego, podmiotów ekonomii społecznej i spółdzielni uczniowskich. Jednym z omawianych zagadnień była charakterystyka przedsiębiorstwa społecznego – jest to nasz nowy temat lekcji, stanowiący rozszerzenie tematu o wykluczeniu społecznym i ekonomii społecznej. W najbliższym czasie odwiedzimy uczniów w powiecie kościerskim.
Wszystkie szkoły zainteresowane przeprowadzeniem przez nas lekcji zapraszamy do kontaktu:
powiat człuchowski – Dominika Wegner, tel. 882 063 071 lub d.wegner@stowdeb.pl
powiat chojnicki – Katarzyna Berezowska, tel. 882 064 279 lub k.berezowska@stowdeb.pl
powiat kościerski – Ewa Filipska, tel. 882 064 293 lub e.filipska@stowdeb.pl
Lekcje prowadzimy nieodpłatnie. Zapewniamy tez materiały szkoleniowe.
Mamy przygotowane trzy tematy: (każdy na 45 minut)
Pierwszy dotyczy wykluczenia społecznego i ekonomii społecznej – Kto jest zagrożony wykluczeniem społecznym? Jakie są skutki wykluczenia? Czym zajmuje się ekonomia społeczna i jak przyczynia się do zmniejszania wykluczenia społecznego?
Drugi dotyczy przedsiębiorstwa społecznego – Co to jest przedsiębiorstwo społeczne? Jakie są różnice pomiędzy przedsiębiorstwem społecznym a „tradycyjną” firmą? – Jest to rozwinięcie tematu o wykluczeniu społecznym.
Trzeci dotyczy spółdzielni uczniowskiej – Co to jest spółdzielnia uczniowska? Jakie są jej główne założenia? W jakich obszarach może działać spółdzielnia uczniowska?