Gmina Rzeczenica, już od 2016 roku, aktywizuje swoich mieszkańców poprzez włączanie najbardziej potrzebujących mieszkańców w działalność Centrum Integracji Społecznej „Szansa”.
Centrum Integracji Społecznej „Szansa” jest jednostką organizacyjną Gminy, która od 2016 roku zajmuje się reintegracją zawodową i społeczną mieszkańców Gminy Rzeczenica. Celem funkcjonowaniu CIS „Szansa” jest pomoc osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym – znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, w szczególności dotkniętym bezrobociem. Jednostka powstała w 2016 roku w ramach projektu „Centrum Integracji Społecznej w Rzeczenicy szansą na zwiększenie zatrudnienia”. Nad obecnym funkcjonowaniem jednostki czuwa Wójt Gminy Rzeczenica – Pan Marcin Szulc.
– „Każdy uczestnik naszego Centrum może liczyć na stałą pomoc psychologa, pracownika socjalnego, prawnika i doradcy zawodowego. Wykonywana codziennie praca na rzecz naszej Gminy, zajęcia i spotkania ze specjalistami pozytywnie wpływają na integrację społeczną i zawodową naszych podopiecznych.” – podkreśla Kierownik CIS Szansa, Pani Monika Strzelecka.
Uczestnicy CIS „Szansa” wykonują pracę na rzecz lokalnej społeczności w podziale na dwa warsztaty: remontowo – budowlany oraz porządkowo-ogrodniczy.
– „Członkowie CIS-u dbają o ład i porządek na terenie naszej Gminy. Wykonują podstawowe prace związane z utrzymaniem terenów zielonych, sprzątaniem chodników czy też utrzymaniem porządku w obrębie lokalnych świetlic. Jesteśmy bardzo zadowoleni z ich pracy.”– z dumą informują Pani Maria Guza, kierująca pracami warsztatu porządkowo-ogrodniczego.
W ramach realizowanego projektu, uczestnicy i członkowie Centrum mają również możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych na odpowiednio dobranych kursach zawodowych. Zrealizowane dotychczas szkolenia to m.in.: kurs drwala, kurs komputerowy, kurs obsługi wózka widłowego czy tez kurs profesjonalnej sprzedaży z obsługą kasy fiskalnej. Ukończone kursy i podniesione kwalifikacje zawodowe zwiększają szanse uczestników na podjęcie zatrudnienia na otwartym rynku pracy.
Praca i oferowane wsparcie w usamodzielnianiu się realnie przekładają się na poprawę jakości życia osób wykluczonych. Zyskuje nie tylko ich sytuacja ekonomiczna, ale też społeczna. W rozmowach, uczestnicy CIS często podkreślają jak duże znaczenie mają dla nich spotkania integracyjne. Dzięki życzliwości opiekunów i osób kierujących Centrum czują się potrzebni i docenieni. Z dotychczasowego wsparcia skorzystało już około 130 osób.
Życzymy powodzenia i wytrwałości w dalszej pracy!
Autor tekstu: Monika Kaczmarek
Zdjęcia: Archiwum „CIS Szansa”.