Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Debrznie już otwarte! Stowarzyszenie ?Na Rzecz Rozwoju Miasta i Gminy w Debrznie? w okresie od 01.03.2014 do 30.09.2014 roku realizowało projekt pn.: ?Utworzenie Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Debrznie, dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Założeniem projektu było opracowanie koncepcji funkcjonowania Centrum w odrestaurowanej XIV-wiecznej Baszcie Młyńskiej, przygotowanie projektu aranżacji wnętrz oraz scenariusza ekspozycji, a następnie ich realizacja. Zadanie to powierzone zostało firmie Axon Art Justyna Skowronek z siedzibą w Gdyni. Efektem prowadzonych prac było uruchomienie Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Debrznie (CIiEE).
Centrum zgodnie z założeniami stanowić ma swoisty ośrodek edukacji ekologicznej w regionie. W tym celu wyposażony został w 6 stanowisk interaktywnych do samodzielnej obsługi. Każde stanowisko zawiera zestaw niezbędnych informacji w postaci specjalnie zaprojektowanych plansz naściennych lub manipulacyjnych, osprzęt techniczny i zabawki edukacyjne. Za pośrednictwem tych stanowisk przekazywane są treści dotyczące bogactwa przyrodniczego regionu, w tym obszarów chronionych NATURA 2000, uwzględniające potrzebę ochrony dziedzictwa przyrodniczego i bioróżnorodności oraz konieczność racjonalnego użytkowania zasobów naturalnych, zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Stanowiska zlokalizowane zostały w przyziemiu Baszty oraz na poziomach 2 i 3. Wyposażenie stanowisk obejmuje:
a) piktogramy zawierające zbór porad służących ograniczaniu zjawiska marnotrawienia i zanieczyszczania zasobów wodnych ? stanowisko ?Woda na wagę złota?,
b) 2 infografiki, przestrzenny model hotelu dla owadów oraz magnetyczną grę edukacyjną ? labirynt pszczół, której towarzyszą odgłosy owadów ? stanowisko ?Owady zapylające i sposoby ich ochrony. Dlaczego zapylacze odwiedzają kwiaty??,
c) 2 infografiki, przestrzenne zabawki – modele ryb słodkowodnych oraz magnetyczną grę edukacyjną ? labirynt ryb, której towarzyszą dźwięki wody ? stanowisko ?Zwierzęta wodne. Rośliny wodne?, Na poziomie 2 dostępne są również 3 nowoczesne mikroskopy biologiczne z wyświetlaczem LCD wraz z preparatami do obserwacji, możliwością nagrania krótkiego filmu z obserwacji i przechowywania ich na karcie SD oraz projektor krótkoogniskowy wraz z ekranem elektrycznym i 2 głosnikami.
d) 6 infografik tematycznych, w tym 3 wyposażone w magnetyczne plansze manipulacyjne, 4 pieczatki z postaciami zwierząt, 4 pieczątki z wizerunkami tropów zwierząt i 1 pieczątka z herbem Debrzna, 3 nowoczesne lunety obserwacyjne na statywie, 3 pary słuchawek oraz 3 tablety umocowane na specjalnych postumentach ? stanowiska ?Rezerwat Miłachowo. Ochrona muraw kserotermicznych?, ?Dolina rzeki Debrzynki. Rośliny i zwierzęta chronione?, ?Debrzno wczoraj i dziś. Środowisko Debrzna?.
Forma i sposób przekazu treści atrakcyjna i dostępna dla różnych grup wiekowych odbiorców pozwala na poszerzenie wiedzy i świadomości z zakresu ekologii, a w szczególności z zakresu bogatego dziedzictwa przyrodniczego regionu. Miejsce to daje możliwość organizacji wystaw czasowych, zajęć z przyrody, czy spotkań tematycznych. Stanowi przestrzeń dla kształtowania postaw obywatelskich: prospołecznych i proekologicznych oraz promowania zachowań korzystnych dla środowiska.
W ramach wkładu własnego do projektu, Stowarzyszenie ?Na Rzecz Rozwoju Miasta i Gminy Debrzno? wydało matariały promujące w formie broszury ?Przyroda bogactwem regionu? przedstawiającej walory przyrodnicze regionu, w tym m.in.: Rezerwat Miłachowo, Dolina Chronionego Krajobrazu Rzeki Debrzynki, czy Dolina Szczyry.
Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej dostępne jest dla zwiedzających od wtorku do niedzieli w godzinach od 11.00 do 17.00. Osoby zainteresowane organizacją zajęć w Centrum, wycieczek szkolnych, czy spotkań tematycznych zapraszamy do kontaktu z Panią Katarzyną Dudzic, pod nr tel. 59 83 35 750, lub osobiście w siedzibie Stowarzyszenia ?Na Rzecz Rozwoju Miasta i Gminy Debrzno?, ul. Ogrodowa 26 w godz. 7.00 ? 15.00.