Tym razem prezentujemy Państwu „w pigułce” kilka najistotniejszych informacji dotyczących wsparcia podmiotów ekonomi społecznej w związku z ogłoszonym stanem epidemii w Polsce. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji w danym zakresie, przy każdej z odpowiedzi znajdą Państwo przydatne linki oraz dane kontaktowe do właściwych w danym temacie instytucji.
Odpowiedzi na poniższe pytania udzielił Departament Ekonomii Społecznej i Solidarnej, z kolei o najistotniejsze informacje dot. możliwości wsparcia dla podmiotów ekonomii społecznej pytali przedstawiciele Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej z całej Polski.
→ Czy skorzystanie z któregoś z instrumentów dofinansowania składek
czy wynagrodzenia uniemożliwia korzystanie za dany miesiąc za daną osobę z refundacji wynagrodzenia z PFRON? Czy też można skorzystać z PFRON na resztę niedofinansowanej części ?
Skorzystanie z instrumentów Tarczy Antykryzysowej nie uniemożliwia refundacji wynagrodzeń z PFRON. W przypadku odroczenia lub zawieszania płacenia składek, ZUS wyznacza nowy termin płatności danej należności, a PFRON będzie uznawał te terminy. W sytuacji, gdy – zgodnie z przepisami – Wnioskodawca nie opłaci składek, ponieważ będzie do tego uprawniony, we wniosku o dofinansowanie z PFRON do wynagrodzeń wykazuje koszty płacy, bez uwzględnienia składek do ZUS.
Jeśli przedsiębiorca nie spełnia warunków, a w związku z COVID-19, nie może dokonać płatności w standardowym terminie, powinien rozważyć niezwłoczne wystąpienie z wnioskiem o odroczenie terminu płatności lub rozłożenie należności na raty, a następnie – gdy wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie przez ZUS – dotrzymać warunków umowy o przyznaniu ulgi, podpisanej z ZUS. Jeśli bowiem nie opłaci składek do ZUS w terminie standardowym (z uwzględnieniem możliwości 14-dniowego opóźnienia i warunku dodatkowych do 2%) i nie odroczy terminu płatności (lub nie rozłoży należności na raty) dofinansowanie do wynagrodzeń będzie nienależne.
PRZYDATNE LINKI:
- Wszelkie informacje dotyczące wsparcia osób niepełnosprawnych są dostępne na stronie PFRON: http://www.pfron.org.pl/pracodawcy/dofinansowanie-wynagrodzen/tarcza-antykryzysowa-najwazniejsze-zmiany-dla-dofinansowan-do-wynagrodzen-pracownikow-niepelnosprawnych-i-refundacji-skladek-na-ubezpieczenia-spoleczne/,
- Pytania można kierować również pod adres sod@pfron.org.pl lub pod numerem 22 581 84 10.
→ Czy jeżeli zostaną zawieszone składki ZUS można otrzymać wsparcie z PFRON na część netto wynagrodzenia?
Jeśli składki są odroczone lub zawieszone, PFRON wypłaca wsparcie pomniejszone o zawieszone składki, ponieważ pracodawca nie poniósł ich jako swoich kosztów.
PRZYDATNE LINKI:
- Wszelkie informacje dotyczące wsparcia osób niepełnosprawnych są dostępne na stronie PFRON: http://www.pfron.org.pl/pracodawcy/dofinansowanie-wynagrodzen/tarcza-antykryzysowa-najwazniejsze-zmiany-dla-dofinansowan-do-wynagrodzen-pracownikow-niepelnosprawnych-i-refundacji-skladek-na-ubezpieczenia-spoleczne/,
- pytania można kierować również pod adres sod@pfron.org.pl lub pod numerem 22 581 84 10.
→ Czy jeśli PS wystąpiło o odroczenie składek ZUS, przysługuje mu dopłata do wynagrodzeń z PFRON. Czy odroczenie składek jest traktowane jako zaległość?
PS, które zawarły umowy o odroczeniu terminu płatności składek lub umowy o rozłożeniu należności na raty nadal przysługuje dopłata do wynagrodzeń ze środków PFRON.
PS zatrudniający osoby niepełnosprawne nie traci prawa do dofinansowania ze środków PFRON wynagrodzeń tych osób, jeśli zapłaci pełne składki w terminie wynikającym z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych lub z maksymalnie 14-dniowym opóźnieniem. Zgodnie z art. 26a–c ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych , aby otrzymać dofinansowanie pracodawca musi wypłacać wszystkie elementy kosztów płacy pracownika niepełnosprawnego w terminie bądź z uchybieniem terminu nieprzekraczającym 14 dni
Aby nie stracić prawa do dofinansowania do pensji pracowników niepełnosprawnych, PS powinien przed upływem terminu zapłaty składek wystąpić do ZUS z wnioskiem o odroczenie ich płatności. Wówczas – zgodnie z wytycznymi BON i PFRON – nie dojdzie do uchybienia terminowości ponoszonych kosztów płacy (brak zaległości). Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych ze środków PFRON będzie nadal przysługiwało.
→ Czy spółdzielniom socjalnym przysługuje zwolnienie ze składek ZUS niezależnie od wyników finansowych?
Podmioty ekonomii społecznej (w tym przedsiębiorstwa społeczne), które były płatnikami składek na ubezpieczenie społeczne przed 1 lutego 2020 r. oraz zgłosiły do ubezpieczenia społecznego na dzień 29 lutego 2020 r. mniej niż 10 osób mogą zostać na 3 miesiące zwolnione z opłacania składek na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych. Jeżeli w tym okresie PES/PS zgłosił do ubezpieczenia od 10 do 49 osób, zwolnienie ze składek obejmuje 50% łącznej kwoty należności z tytułu składek.
Zwolnienie z opłacania 100% należności składek ZUS za dany miesiąc dotyczy spółdzielni socjalnych (bez względu na liczbę zatrudnionych osób) zgłoszonych przed dniem 1 kwietnia 2020 r. jako płatnik składek w ZUS.
Składki zawieszane są za okres od 1 marca do 31 maja.
Wniosek będzie można złożyć najpóźniej do 30 czerwca 2020 r. w ZUS. (źródło: https://www.gov.pl/web/rodzina/wsparcie-ekonomii-spolecznej-i-solidarnej-w-zwiazku-z-covid-19)
PRZYDATNE LINKI:
→ Czy istnieje możliwość dofinansowania wynagrodzeń dla PS, które działają krócej niż 12 miesięcy? Nie ma możliwości porównania obrotów z 2 m-cy z 2020 r. i analogicznych 2 miesięcy z 2019 r.
Dofinansowanie wynagrodzeń oraz składek ze środków Funduszu Pracy dla przedsiębiorców (PS), może zostać przyznane jedynie, gdy ww. udokumentują spadek obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych, przypadających po 01.01.2020 r. Wysokość dofinansowania będzie uzależniona od procentowego spadku obrotów (co najmniej o 30%, 50% i 80%). Warunkiem obligatoryjnym uzyskania ww. wsparcia jest wykazanie spadku obrotów gospodarczych, rozumianych jako zmniejszenie sprzedaży towarów lub usług w ujęciu ilościowym lub wartościowym. Spadek obrotów jest rozumiany jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych w roku bieżącym w porównaniu do analogicznych dwóch miesięcy w roku poprzednim. Przy czym wybrany okres powinien mieścić się w ramach czasowych: od po dniu 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego złożenie wniosku. W obecnym stanie prawnym nie ma możliwości skorzystania z tego instrumentu przez podmioty działające krócej niż rok.
→ Jak postąpić w sytuacji, kiedy podmiot w obawie przed negatywną decyzją w sprawie zwolnienia opłacił składkę ZUS (składka jest opłacona w miesiącu marcu ale zgodnie z aktualnymi przepisami nie ma adnotacji w przelewie o miesiącu za jaki składka jest opłacona) a jednocześnie złożył wniosek o zwolnienie? Czy jego wniosek za miesiąc marzec będzie zaakceptowany czy nie?
Zwolnieniem mogą być objęte tyko te składki, które nie zostały opłacone na dzień złożenia wniosku. Jeżeli za miesiąc marzec 2020 r. została opłacona część składki, to zwolnienie będzie obejmowało tylko tę część, która nie została opłacona. Należy jednak pamiętać, że dla osób, które deklarują podstawę wymiaru składek, zwolnieniu podlegają należności ustalone od obowiązującej dla nich najniższej podstawy wymiaru.
PRZYDATNE LINKI:
→ Co oznacza obowiązek utrzymania zatrudnienia pracowników objętych umową przez okres dofinansowania oraz po zakończeniu dofinansowania uzyskanego na podstawie art. 15 zzb? Czy w okresie po zakończeniu dofinansowania, przez okres równy temu okresowi dopuszczalne jest utrzymanie takiej samej liczby pracowników, ale z możliwością zmniejszenia wymiaru etatu? Co w przypadku gdy pracownik w okresie ochronnym złoży wypowiedzenie – czy trzeba będzie zwracać dofinansowanie? Co w przypadku gdy pracownik w okresie ochronnym złoży wniosek o urlop bezpłatny – czy trzeba będzie zwracać dofinansowanie?
Podstawowym celem dofinansowania wynagrodzeń pracowników objętych przestojem ekonomicznym (jak również obniżeniem wymiaru czasu pracy) jest ochrona miejsc pracy. Pracodawca korzystający z dofinansowania niejako „w zamian za to” musi zachować miejsca pracy pracowników, do których wynagrodzeń otrzymał dofinansowanie. Oznacza to, że w okresie, w którym w czasie przestoju ekonomicznego (lub obniżenia wymiaru czasu pracy) pracodawca otrzymuje dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika objętego przestrojem (lub obniżonym wymiarem czasu pracy) nie można złożyć temu pracownikowi oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracowników. Zaznaczyć należy, że zakaz ten dotyczy wszystkich pracodawców, niezależnie od liczby zatrudnianych pracowników (dotyczy też pracodawców zatrudniających mniej niż 20 pracowników, do których nie znajduje zastosowania ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników). Dodatkowo, umowa zawierana przez pracodawcę z Dyrektorem Wojewódzkiego Urzędu Pracy w przedmiocie wypłaty świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy ze środków FGŚP na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników objętych przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy w następstwie wystąpienia COVID-19 zobowiązuje pracodawcę w terminie 30 dni po zakończeniu pobierania świadczeń do złożenia dokumentów potwierdzających zatrudnienie pracowników, na których otrzymał świadczenie.
Podmiot ekonomii społecznej będzie zobowiązany do utrzymania w zatrudnieniu pracowników objętych umową jedynie przez okres dofinansowania, a nie jak dotychczas przez okres dofinansowania oraz okres równy temu okresowi, po zakończeniu dofinansowania.
PRZYDATNE LINKI:
Więcej informacji: https://wupwarszawa.praca.gov.pl/-/11935797-ochrona-miejsc-pracy-z-funduszu-gwarantowanych-swiadczen-pracowniczych
→ Czy przedsiębiorca który zalega z zapłatą składek ZUS za 09/2019 płatną do 15.10.2019 może skorzystać ze wsparcia na ochronę miejsc pracy ze środków FGŚP – art. 15 g?
Przedsiębiorca nie może otrzymać dofinansowanie z FGŚP do wynagrodzeń, gdy przedsiębiorca zalega z zobowiązaniami podatkowymi wobec urzędu skarbowego i ubezpieczeniowymi wobec ZUS na koniec III kwartału 2019 roku i nie posiada prolongaty w ich spłacie oraz gdy przedsiębiorca kwalifikuje się do ogłoszenia upadłości.
→ Czy można łączyć instrumenty 15 zzb i 31 zp?
Obowiązujące przepisy nie wskazują na ograniczenia w możliwości jednoczesnego wystąpienia o zwolnienie z obowiązku opłacania składek (lub o ich zawieszenie) oraz o dofinansowanie w ramach ochrony miejsc pracy. Należy jedynie pamiętać o warunkach, jakie zostały sprecyzowane odrębnie w zakresie każdego z tych instrumentów pomocowych, albowiem w sytuacji, gdy przedsiębiorca skorzystał ze zwolnienia z opłacania składek odprowadzanych do ZUS, nie może otrzymać dofinansowania w części dotyczącej składek na ubezpieczenia społeczne. Może natomiast otrzymać dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników.
PRZYDATNE LINKI:
→ Czy przedsiębiorca który złożył wniosek o umorzenie składek ZUS może ubiegać się o wsparcie na ochronę miejsc pracy ze środków FGŚP art. 15 g w zakresie kosztów wynagrodzeń pracowników?
Obowiązujące przepisy nie wskazują na ograniczenia w możliwości jednoczesnego wystąpienia o zwolnienie z obowiązku opłacania składek (lub o ich zawieszenie) oraz o dofinansowanie w ramach ochrony miejsc pracy. Należy jedynie pamiętać o warunkach, jakie zostały sprecyzowane odrębnie w zakresie każdego z tych instrumentów pomocowych, albowiem w sytuacji, gdy przedsiębiorca skorzystał ze zwolnienia z opłacania składek odprowadzanych do ZUS, nie może otrzymać dofinansowania w części dotyczącej składek na ubezpieczenia społeczne. Może natomiast otrzymać dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników.
→ Czy w przypadku gdy pracownik w okresie odpowiadającym długości liczbie miesięcy dofinansowania z FGŚP z art. 15 g złoży wypowiedzenie – czy trzeba będzie zwracać dofinansowanie? Co w przypadku gdy pracownik w okresie odpowiadającym długości liczbie miesięcy dofinansowania z FGŚP z art. 15 g złoży wniosek o urlop bezpłatny – czy trzeba będzie zwracać dofinansowanie? Czy w okresie odpowiadającym długości liczbie miesięcy dofinansowania z FGŚP z art. 15 g można zmniejszyć wymiar etatu pracownikowi bez konieczności zwrotu dofinansowania?
Pracownik zawsze ma prawo wypowiedzieć umowę o pracę. O tej okoliczności należy poinformować Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Pracodawca nie powinien podpisywać porozumienia stron o rozwiązaniu umowy o pracę, ponieważ w takim przypadku „przyczynia się” do rozwiązania umowy i nie wywiązuje z umowy zawartej z WUP.
Podmiot ekonomii społecznej jest zobowiązany do utrzymania w zatrudnieniu pracowników objętych umową jedynie przez okres dofinansowania, a nie jak dotychczas przez okres dofinansowania oraz okres równy temu okresowi, po zakończeniu dofinansowania.
→ Czy przedsiębiorstwo społeczne, które jest w upadłości, może starać się o wsparcie w ramach tarczy? Jeżeli tak, to w jakiej formie?
Zwolnienie z opłacania należności z tytułu składek stanowi pomoc publiczną. Tym samym może być udzielona wyłącznie przedsiębiorcy, który na dzień 31 grudnia 2019 r. nie znajdował się w trudnej sytuacji w rozumieniu przepisów unijnych, ale który później, z powodu epidemii COVID-19, napotkał trudności lub znalazł się w trudnej sytuacji. Oznacza to m.in., że przedsiębiorca, który ubiega się o zwolnienie z opłacania należności z tytułu składek, nie spełniał 31 grudnia 2019 r. kryteriów do objęcia go postępowaniem upadłościowym, czyli nie powinien mieć opóźnień w płatnościach, które przekraczają trzy miesiące.
W związku z tym ZUS przyjął, że ze zwolnienia z opłacania należności z tytułu składek, których dotyczy Tarcza Antykryzysowa, będą mogli skorzystać tylko ci przedsiębiorcy, którzy na dzień 31 grudnia 2019 r. nie zalegali z opłacaniem należności z tytułu składek za okres dłuższy niż 12 miesięcy.
Jeżeli przedsiębiorca na 31 grudnia 2019 r. miał zadłużenie za okres dłuższy niż 12 miesięcy, ale zawarł do tego dnia z ZUS umowę o rozłożenie należności z tytułu składek na raty i umowę tę realizuje, może być zwolniony z opłacania należności za okres od marca do maja 2020 r.
Przedsiębiorca nie może otrzymać dofinansowanie z FGŚP do wynagrodzeń, gdy przedsiębiorca zalega z zobowiązaniami podatkowymi wobec urzędu skarbowego i ubezpieczeniowymi wobec ZUS na koniec III kwartału 2019 roku i nie posiada prolongaty w ich spłacie oraz gdy przedsiębiorca kwalifikuje się do ogłoszenia upadłości.
PRZYDATNE LINKI:
Więcej informacji: https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/tarcza-antykryzysowa-wsparcie-z-zus/2551371