Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Debrznie serdecznie zaprasza na konferencję pt.: “Czy istniejące systemy wsparcia służą rozwojowi ekonomii społecznej?, która odbędzie się 13.03.2020 r. w Kościerzynie.
Wydarzenie będzie miało miejsce w Sali Widowiskowej im. Lubomira Szopińskiego przy ul. 3 Maja 9 (83-400 Kościerzyna).
Celem spotkania jest zaprezentowanie Ekonomii Społecznej i Solidarnej w różnych obliczach, a przede wszystkim pokazanie istniejących systemów wspierania. W związku z szerokim wachlarzem możliwości oraz nieustannego rozwoju tego obszaru, postawiliśmy rozpocząć spotkanie od wystąpienia p. Kamila Bobka – Zastępcy Dyrektora Departamentu Ekonomii Społecznej i Solidarnej (Ministerstwo Rodiny, Pracy i Polityki Społecznej), który przedstawi krajowy system wspierania Ekonomii Społecznej i Solidarnej.
Podczas konferencji chcemy zaprezentować, także wypracowany model spółdzielni uczniowskiej przez Stowarzyszenie Morena z Gdańska, który może posłużyć jako wzorzec w kształceniu postaw przedsiębiorczych uczniów. Dlatego też serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji placówki oświatowe z powiatów: człuchowskiego, chojnickiego i kościerskiego.
Poza tym na przykładzie Fundacji Toskania Kociewska zaprezentujemy szerzej możliwość tworzenia i prowadzenia gospodarstw opiekuńczych czy tworzenie wiosek edukacyjnych.
Nie zabraknie również prezentacji nowo powstałego Centrum Integracji Społecznej w Kościerzynie oraz pokazania systemowego wspierania pomorskiego III Sektora przez federację – Pomorska Sieć Centrów Organizacji Pozarządowych.
Warto być z nami podczas tego wydarzenia, ponieważ zapewniamy niezłą dawkę informacji, które mogą Państwu przydać się w bieżącej pracy!
Kilka słów o prelegentach:
Kamil Bobek – Zastępca Dyrektora w Departamencie Ekonomii Społecznej i Solidarnej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego i Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Specjalizuje się w problematyce ekonomii społecznej, w szczególności w zagadnieniach dot. funkcjonowania Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej, podmiotów zatrudnienia socjalnego i przedsiębiorstw społecznych. Od wielu lat realizuje także działania związane z współpracą z sektorem pozarządowym. Kierownik projektów współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Adam Niemkiewicz – prezes Stowarzyszenia Morena, twórca i koordynator projektów społecznych, edukacyjnych; autor m.in. modelu przedsiębiorczości młodzieżowej, instruktor harcerski ZHR, komendant Główny Harcerskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ZHR.
Magdalena Jabłońska
W Stowarzyszeniu Morena pracuje od połowy 2018 roku. Ekspertka merytoryczna i trenerka w projekcie PO WER, specjalistka ds. marketingu i mediów. Równolegle prowadzi własną fundację „Nielada Historia”i działa w obszarze promocji ekonomii społecznej oraz aktywizacji zawodowej osób wykluczonych na rynku pracy. Promotorka trendu zero waste i upcyklingu. Przez 20 lat była związana z marketingiem i warszawską branżą eventową, współpracując z agencjami oraz firmami jako freelancerka w obszarze tworzenia treści, PR i CSR-u. W latach 2011-2013 współtworzyła Stowarzyszenie Branży Eventowej. Przez 4 lata była także wolontariuszką Fundacji Poland Business Run, a w latach 2016-2018 koordynatorką biegu Gdańsk Business Run, gdzie zdobyła pierwsze szlify dotyczące organizacji pozarządowych. Ma naturalną umiejętność sieciowania ludzi i inicjatyw.
Jakub Sikorski
Inicjator i realizator największego w Polsce projektu dla spółdzielni uczniowskich, ekspert w zakresie zakładania i prowadzenia SU, specjalista ds. finansów i rachunkowości SU, autor jedynego podręcznika dla spółdzielni uczniowskich, w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Morena prowadzi na terenie Gdańska ponad 20 spółdzielni uczniowskich.
Arkadiusz Pstrong
Cel
Aktywnie przez życie, czyli „ruch to zdrowie, każdy osioł Ci to powie.”
Wprowadzanie działań społecznych ze zwierzętami jako system aktywizacji i promowanie zdrowego stylu życia społeczeństwa.
Doświadczenie zawodowe i społeczne
- 2019 Szkoła Liderów PAFW
- 2017 Fundator Fundacji Toskania Kociewska (kontakty międzynarodowe, planowanie i wprowadzanie nowych działań do życia, zapraszanie do współpracy, moderowanie spotkań, aktywizowanie grup defaworyzowanych)
- 2000-2007 własna działalność gospodarcza we Włoszech w Wenecji w sektorze turystycznym (B&B i Pensjonat), zarządzanie i logistyka
- organizacja imprez muzycznych i kulinarnych
- 1998-2003 praca i wolontariat z osobami bezdomnymi, uzależnionymi i wykluczonymi społecznie
ZAINTERESOWANIA: Sztuki walki, joga, rozwój osobisty, ekonomia społeczna, praca ze zwierzętami, działania prozdrowotne
Piotr Stec
• Prezes Zarządu Fundacji M.A.P.A. Obywatelska
• Prezes Pomorskiej Sieci COP,
• Wiceprzewodniczący Pomorskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego (kadencja 2016-2019)
• Członek Pomorskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego
• Członek Ogólnopolskiego Konwentu Wojewódzkich Rad Działalności Pożytku Publicznego
Katarzyna Dudzic
Wykształcenie:
- 10/2019 – nadal – studia “Zarządzanie Przedsiębiorstwem Społecznym” – Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
-
06/2018 – studia “Profesjonalista OWES” – z zakresu kluczowych kompetencji dla doradców i animatorów”- Wyższa Szkoła Ekonomii i Informacji w Lublinie.
- 06/2017 studia “Zarządzanie Zasobami Ludzkimi”
Wyższa Szkoła Gospodarki i Techniki w Bydgoszczy
Doświadczenie zawodowe:
- Przewodnicząca Pomorskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego: kadencja 2019-2022
- Członkini Pomorskiego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej,
- Reprezentantka OWES z Województwa Pomorskiego w Radzie Sieci OWES – przedsięwzięcie krajowe
- od 09/2016 – do nadal kierownik Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej z główną siedziba w Debrznie
- od 10/2014 – do nadal kierownik administracyjny Stowarzyszenia “Na Rzecz Rozwoju Miasta i Gminy Debrzno”
- od 2012 r. – do nadal – koordynator projektów m.in. w obszarze aktywizacji społeczno-zawodowej, wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia, ekonomia społeczna.
Joanna Kreft
- Od 01/2020 do nadal – kierownik Centrum Integracji Społecznej w Kościerzynie;
- 9-letni staż pracy w Kaszubskim Uniwersytecie Ludowym, w tym ponad 6-letnie doświadczenie w pracy z osobami pozostającymi bez zatrudnienia, osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym oraz osobami z niepełnosprawnościami przy realizacji projektów unijnych;
- ponad 3-letnie doświadczenie na stanowisku trenera pracy – pomoc w odnalezieniu się na rynku pracy osobom bezrobotnym i zagrożonym wykluczeniem społecznym;
- ponad 3-letnie doświadczenie jako doradca zawodowy w prowadzeniu zajęć indywidualnych i grupowych w tym zajęć grupowych w CIS w Garczu;
Ewa Filipska
____________________________________________________________________________
Poniżej przedstawiamy szczegółowy program konferencji:
DOKUMENT DO POBRANIA:
PROGRAM KONFERENCJI_13.03.2020-wersja ostateczna