Stowarzyszenie “Na Rzecz Rozwoju Miasta i Gminy Debrzno” prowadzące Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej z główną siedzibą w Debrznie w dniach 25-26.04.2023 r. podjęło się zorganizowania wizyty studyjnej. Wyjątkowo liczna grupa uczestników, bo aż 40 osób – przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego i podmiotów ekonomii społecznej z subregionu szczecińskiego  gościła na terenie województwa pomorskiego. Początek wizyty miał miejsce w Kępicach, gdzie uczestnicy mieli okazję zobaczyć aż 4 przedsiębiorstwa społeczne. Grupę przywitała p. Ewa Filipska – animatorka OWES, która przez cały dzień towarzyszyła jej w kolejnych punktach programu.  We współpracy z p. Maciejem Chaberskim Wiceburmistrzem Kępic zaplanowaliśmy zwiedzanie terenowe, co pozwoliło na zapoznanie się ze specyfiką każdego przedsiębiorstwa. Na koniec spotkania smacznym obiadem ugościł nas Kępicki Ośrodek Sportu i Rekreacji –  będący przedsiębiorstwem społecznym. 

                                                             

                   

                                                                                

Podczas wizyty studyjnej w Kępicach obejrzeliśmy również nowo powstały obiekt – Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne. Budynek umiejscowiony jest przy głównej ulicy Kępic, naprzeciw Urzędu Miasta i Gminy. Centrum opiekuńczo-mieszkalne zapewnia specjalistyczną opiekę całodobową 10 osobom, a kolejnym 15 oferuje opiekę w systemie dziennym. Osoby przebywające w centrum zarówno w systemie całodobowym jak dziennym korzystają z usług fizjoterapeuty, psychologa, czuwają nad nimi opiekunowie i pielęgniarka. Budynek wyposażony został w windę i składa się z komfortowych pokoi z łazienkami i aneksami kuchennymi, pokoju dziennego, sali rehabilitacyjnej i ogólnodostępnej kuchni. Centrum zostało otwarte 24 marca 2023 roku. W założeniu, obiekt stać się ma dla niepełnosprawnych mieszkańców drugim domem – będzie miejscem spotkań, aktywizacji i integracji społecznej. Podkreślić należy, że budynek Centrum ma wszelkie udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością, a kolorystyka pomieszczeń zapewnia przyjazną, ciepłą atmosferę. Na Pomorzu jest to pierwszy tego typu obiekt, którego koszt inwestycji wyniósł 3,5 mln złotych i w całości został pokryty ze środków uzyskanych przez gminę z programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Centra Opiekuńczo – Mieszkalne” oraz z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

                                                    

Kolejnym puntem na mapie, który obraliśmy była wizyta w Kościerzynie, a dokładnie w Centrum Integracji Społecznej. Ten podmiot reintegracyjny to wyjątkowy przykład ekonomii społecznej ze stosunkowo niedługim stażem. Swoją działalność rozpoczął w marcu 2020 roku, w trudnym czasie rozprzestrzeniającego się wirusa Sars-Cov2, ale dzięki zaangażowaniu całego personelu na czele z p. Joanną Kreft – kierowniczką CIS, szybko nabrał wiatru w żagle i dziś jest jednym z najlepszych przykładów jak rozwijać ekonomię społeczną. Pani kierownik oprowadziła wycieczkę i opowiedziała o podejmowanych działaniach. Praca na tym polu wymaga jednak dużo więcej poświęcenia, aby wspierać osoby wykluczone społecznie. Pomimo wielu trudności, które personel CIS napotkał podczas całego okresu funkcjonowania postanowił podnieść poprzeczkę i dołożył sobie dodatkowe wyzwanie w postaci powołania nowej organizacji, tj.  Stowarzyszenia LOS. Pracownicy  uznali, że sam proces uspołeczniania to za mało i dzięki ich determinacji Stowarzyszenie w 2022  roku przekształcone zostało w przedsiębiorstwo społeczne, które na chwilę obecną zatrudnia 7 pracowników. Co ważne, zatrudnienie otrzymują absolwenci CIS’u, czyli nastąpiła kontynuacja wsparcia poprzez aktywizację zawodową. Następnie uczestnicy wizyty wysłuchali prezentację p. Anny Filipskiej – radcy prawnego  i jednocześnie doradczyni specjalistycznej OWES, która szczegółowo przeprowadziła naszych gości przez procesy zlecania zadań publicznych do realizacji podmiotom ekonomii społecznej. Nie odbyło się bez pytań i odpowiedzi, bo temat jest niezwykle interesujący, a prawne rozwiązania z dedykacją dla podmiotów społecznych raczej rzadko stasowane. Po długim dniu zakończonym kolacją i noclegiem w Hotelu Satry Browar w Kościerzynie, uczestnicy wizyty mogli zrelaksować się korzystając z dobrodziejstw hotelu. 

Następnego dnia ruszyli autokarem do Czerska, gdzie w Punkcie Informacji Turystycznej odbyło się kolejne ważne spotkanie. Na naszych gości w Czersku czekała już p. Katarzyna Dudzic – kierowniczka OWES i p. Dariusz Stanecki – animator OWES, którzy wypełnili  uczestnikom kolejny dzień “dobrymi przekładami” ekonomii społecznej. We współpracy z Gminą Czersk, a w szczególności z p. Bogumiłą Ropińską – Zastępcą Burmistrza Czerska zorganizowaliśmy spotkanie, na którym p. Anna Bielawska-Jutrzenka Dyrektorka Centrum Usług Społecznych w Czersku i jednocześnie Prezeska Spółdzielni Socjalnej Osób Prawnych “Razem Można Więcej” z siedzibą w Czersku podzieliła się swoim doświadczeniem   w zakresie tworzenia i prowadzenia CUS. Poza tym opowiedziała o wyzwaniach, które stanęły przed nią w momencie objęcia funkcji Prezesa w spółdzielni socjalnej. Pokazała jak te dwa podmioty ekonomii społecznej mogą ze sobą współpracować. Nie zbrakło również tzw. “rozmów od kuchni”, jak wyglądał proces przygotowania się Gminy Czersk i Gminy Chojnice do powołania przedsiębiorstwa społecznego. 

                                

                          

Dalej, zgodnie z programem ruszyliśmy do Debrzna, gdzie na uczestników wizyty czekali już: p. Zdzisława Hołubowska – Prezes Stowarzyszenia “Na Rzecz Rozwoju Miasta i Gminy Debrzno”, p. Wojciech Kallas – Burmistrz Debrzna oraz p. Marcin Szulc – Wójt Gminy Rzeczenica w towarzystwie p. Małgorzaty Górko – Prezeski Spółdzielni Socjalnej “Zielone Tulipany II” z Rzeczenicy. Spotkanie otworzyła p. Katarzyna Dudzic – Kierowniczka OWES, która wprowadziła uczestników w kolejny punkt programu. Na początek przygotowaliśmy krótką prezentację wprowadzającą, którą przedstawiała p. Małgorzata Pluto-Prądzyńska – animatorka OWES, socjolożka. Pani Małgorzata jest aktorką “Diagnozy potrzeb społecznych Gminy Debrzno” i podczas swojego wystąpienia zaprezentowała koncepcję usług społecznych realizowanych na terenie naszej gminy.

                 

             

             

Było to też wprowadzenie do tego, jak bardzo potrzebne jest wsparcie grup senioralnych i tworzenie podmiotów ekonomii społecznych we współpracy z lokalnym samorządem. Po tej części nastąpiła prezentacja Spółdzielni Socjalnej Debrzynka z siedzibą w Debrznie, której dokonał Burmistrz Debrzna.  Spółdzielnia funkcjonuje do sierpnia 2018 roku i została założona przez Gminę Debrzno we współpracy z Powiatem Człuchowskim. Do głównych prac tego podmiotu należą przede wszystkim prace porządkowe, pielęgnacja terenów zielonych oraz zwalczanie niebezpiecznej rośliny – Barszczu Sosnowskiego. Przedsiębiorstwo społeczne zatrudnia 5 pracowników i może pochwalić się efektami swojej pracy w postaci. m.in. nasadzeń w mieście Debrzno, układaniem kostki polbrukowej na terenie Gminy Debrzno czy pracami remontowo-budowlanymi. Burmistrz Debrzna powiedział o początkach idei powstania spółdzielni socjalnej, jej funkcjonowaniu i formach wsparcia przez lokalny samorząd. 

            

                                                                                   

W ostatnim wystąpieniu w tej części wizyty usłyszeliśmy o powstaniu i działalności Spółdzielni Specjalnej “Zielone Tulipany II” z Rzeczenicy, o której opowiedziała p. Małgorzata Górko – Prezeska.  Na uwagę zasługuje fakt, że przedsiębiorstwo to  zdobyło zaufanie “zewnętrznych klientów”, którzy bez obaw kupują usługi od tego podmiotu. Zbudowanie dobrej  marki nie było wcale łatwe, ale jak się okazuje – jest możliwe. Podobnie jak Spółdzielnia Socjalna Debrznyka, również i ten podmiot realizuje usługi w zakresie pielęgnacji terenów zielonych, prac porządkowych, ale dodatkowo współpracuje z firmą komercyjną przy wywozie odpadów. W szczytowych momentach sezonu zatrudnienie dochodzi nawet do 10 osób. Na zakończenie spotkania głos zabrał Wójt Gminy Rzeczenica, który podzielił się swoim doświadczeniem i od strony praktyka opowiedział, dlaczego warto tworzyć przedsiębiorstwa społeczne. Wyliczał korzyści dla Gminy i z pełną odpowiedzialnością zarekomendował ich rację bytu.

 

                          

                                                                                           

Po bardzo merytorycznych wystąpieniach przeszedł czas na obiad. Tym razem skorzystaliśmy z pysznych dań, które zaserwowała nam p. Katarzyna Dalecka prowadząca  Bar “Zielone Bistro” w Debrznie. 

Po przerwie obiadowej przygotowaliśmy słodką niespodziankę w postaci zorganizowania dla naszych gości “Czekoladowych warsztatów”, które poprowadziła niezastąpiona p. Izabela Berendt – Prezeska Fundacji Czekoladowa Angelia z Debrzna.  Każdy miał możliwość przygotowania własnej tabliczki czekolady, którą samodzielnie dekorował. Dodatkową atrakcją była czekoladowa fontanna ze świeżymi owocami. Kolejka do niej nie miała końca. 

Brak opisu.        Brak opisu.

 

Brak opisu.       Brak opisu.

Brak opisu.    Brak opisu.

Brak opisu.       Brak opisu.

 

Na zakończenie dwudniowej wizyty studyjnej zabraliśmy uczestników w podróż historyczną na “Basztę Czarownic”. Opowieści i legendy głoszone przez p. Krzysztofą Myhala oraz p. Katarzynę Turzyńską zaczarowały naszych gości, poznając historię naszego Miasta, jego walory turystyczne i przyrodnicze.  Na tym nasze spotkanie dobiegło końca, ale wiedza i wspomnienia pozostaną w nas jeszcze bardzo długo….


To był wspaniały czas i niesamowicie ciekawa grupa ze Szczecina i okolic.

Dziękujemy za zaufanie i podjęcie współpracy Sieci Zachodniopomorskiej Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej. 

 

Skip to content