W ramach działań Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej z główną siedzibą w Debrznie 11 czerwca 2019 r. odbyła się wizyta studyjna, której celem było  pokazanie dobrych praktyk z zakresu ekonomii społecznej w Sopocie. Przedstawiciele instytucji, organizacji pozarządowych i przedsiębiorstw społecznych z powiatu człuchowskiego, chojnickiego i kościerskiego wraz pracownikami OWES już z samego rana wyruszyli w drogę do Sopotu.

Grupa wycieczkowiczów liczyła 30 osób!!!
Wesoły autobus  bez problemu dowiózł nas do celu.
Nawet żar z nieba nie przeszkodził w aktywnym poznawaniu III sektora w północnej części województwa pomorskiego…

Naszym pierwszym przystankiem było Centrum Integracji Społecznej w Sopocie prowadzone przez Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta – Koło w Gdańsku. Od razu rzucało się w oczy malownicze położenie CIS – w otoczeniu lasu. Zostaliśmy bardzo serdeczne powitani przez Panią Aleksandrę Maj – Kierownik CIS, która przybliżyła nam historię powstania Centrum Integracji Społecznej i opowiedziała o jego działaniach. Obejrzeliśmy też film, w  którym uczestnicy CIS opowiedzieli o tym, jak do niego trafili i  w jaki sposób pobyt w CIS pomógł im w życiu.

Kolejnym punktem wizyty była Spółdzielnia Socjalna Kooperacja, o której opowiadała nam Pani Kamila Skalska – Prezes Zarządu Spółdzielni. Spółdzielnia zarządza dwoma parkingami w Sopocie oraz prowadzi przy al. Niepodległości sklep charytatywny LukLuk. W sklepie można kupić rzeczy po cenach niższych niż rynkowe, ponieważ wszystkie przedmioty sprzedawane w LukLuk pochodzą z darowizn. Są tam ubrania, zabawki, torebki, apaszki, biżuteria, naczynia i  różnego rodzaju bibeloty. Celem społecznym spółdzielni jest zatrudnianie osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Spółdzielnia prowadzi treningi pracy, edukację zawodową oraz zapewnia asystenta pracy tym pracownikom, którzy takiej formy wsparcia wymagają. W planach jest otwarcie hostelu, w którym pracę znajdą również osoby defaworyzowane  na rynku pracy.

Po zakupach w LukLuk udaliśmy się na obiad do klubokawiarni „Dwie Zmiany” prowadzonej przez osoby z kręgów artystycznych. „Dwie Zmiany” to również spółdzielnia socjalna, która łączy usługi gastronomiczne z ofertą kulturalną. Znajduje się na głównej ulicy Spotu – Bohaterów Monte Cassino, kilka kroków od sopockiego molo. Przy smacznym wegetariańskim posiłku o historii spółdzielni opowiedział nam jej Prezes – Pan Krystian Wołowski.

Pogoda była piękna i nikomu nie było spieszno do domu. Dlatego postanowiliśmy pospacerować jeszcze po mieście. Część z nas poszła na lody, inni na plażę lub po pamiątki.

Jednym słowem – wizyta studyjna wpisała się w nasze dobre wspomnienia…😊

Wizyta studyjna do Sopotu_11.06.2019 r._OWES Debrzno
Facebook
Accessibility