„Poradnictwo obywatelskie kluczem do aktywnego i świadomego społeczeństwa” ? pod takim hasłem upłynęła konferencja promująca poradnictwo obywatelskie zorganizowana w związku z dziesiątą rocznicą istnienia i działalności debrzneńskiego Biura. Zaproszenie na spotkanie przyjęło wiele osób, których obecność była dla nas szczególnie zaszczytna.  Wśród zgromadzonych gości obecni byli m.in…

Zaproszenie na spotkanie przyjęło wiele osób, których obecność była dla nas szczególnie zaszczytna.  Wśród zgromadzonych gości obecni byli m.in. pełnomocnik Rzecznika Praw Obywatelskich ? Krzysztof Szerkus, przedstawicielki Związku Biur Porad Obywatelskich w Warszawie ? Anna Masny-Żelazowska i Małgorzata Kaźmierczak, Burmistrz Miasta i Gminy Debrzno ? Mirosław Burak, Przewodniczący Rady Miejskiej w Debrznie ? Jan Adam Beme, przedstawiciel Rady Powiatu Człuchowskiego ? Waldemar Klimek, przedstawiciele OPS powiatu człuchowskiego, sołtysi.

 

Konferencję, która odbyła się 21 października br. w siedzibie Stowarzyszenia ?Na Rzecz Rozwoju Miasta i Gminy Debrzno? otworzyła Prezes Zarządu ? Pani Zdzisława Hołubowska. Wstępem do podsumowania dotychczasowego dorobku Biura Porad Obywatelskich w Debrznie było wystąpienie Pani Małgorzaty Kaźmierczak ? przedstawicielki Związku Biur Porad Obywatelskich w Warszawie, która przybliżyła  uczestnikom spotkania istotę poradnictwa obywatelskiego oraz  jego przesłanki rozwoju w Europie i w Polsce ze wskazaniem na standaryzację i zasady usług doradczych.

Kierownik BPO w Debrznie ? Pani Agnieszka Theus przypomniała wszystkim zgromadzonym o początkach BPO w Debrznie i  jego kolejnych etapach rozwoju. Przedstawione liczby są imponujące?

  • 2492 udzielone porady/ informacje obywatelskie (stan na 30.06.2011);
  • 2278 przyjętych klientek/ klientów (stan na 30.06.2011);
  • zasięg ? 4 województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie i wielkopolskie, 6 gmin: Debrzno, Człuchów, Kamień Krajeński, Sępólno Krajeńskie, Lipka;
  • 12 Punktów Poradnictwa Obywatelskiego w terenie, tj. Sępólnie Krajeńskim, Cierzniach, Uniechowie, Kamieniu Krajeńskim, Lipce, Starym Gronowie, Skowarnkach, Człuchowie, Czarnem, Zakładzie Karnym w Czarnem, Zakładzie Karnym w Koronowie i Zakładzie Karnym w Szczecinku;
  • 20 doradców w tym również wolontariusze;
  • 1.139.946,00 zł i 26.485,02 euro pozyskanych środków na działalność BPO w Debrznie?

Swoimi doświadczeniami ze współpracy z BPO w Debrznie w zakresie krzewienia idei poradnictwa obywatelskiego podzielili się Burmistrz Miasta i Gminy Debrzno ? Mirosław Burak, Prezes Stowarzyszenia ?Dorośli-Dzieciom? w Sępólnie Krajeńskim ? Jarosław Niemyjski  oraz Za-ca Dyrektora ZK w Czarnem ? mjr Ryszard Włodyka. Wszyscy prelegenci jednoznacznie wskazali na potrzebę podejmowania tego typu inicjatyw i wyrazili dalszą chęć współdziałania w tym zakresie.

Konferencja była również okazją do zapoznania się z działalnością poradniczą od strony praktycznej. Pan Jacek Janusz ? wieloletni doradca BPO w Debrznie, który na co dzień udziela Porad w Zakładach Karnych w Czarnem i Szczecinku opowiedział o swoich doświadczeniach w pracy z klientem i trudzie udzielania porad w tak specyficznym miejscu, jakim jest Zakład Karny.

W programie konferencji nie zabrakło prezentacji na temat projektu  pt. ?Skorzystaj z porady ? rozwiąż swój problem!?  w ramach którego zorganizowana została niniejsza uroczystość. Projekt realizowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Jego założenia przedstawiła koordynatorka projektu  – Anna Kozicka. Uczestnicy mieli także okazję poznać rezultaty, które udało się osiągnąć na obecnym etapie realizacji przedsięwzięcia oraz obejrzeć reportaż na temat projektu nagrany w ramach cyklu ?Eurokapitalni?.

Znaczenie i rolę poradnictwa obywatelskiego w kształtowaniu świadomości prawnej obywateli okiem prawnika przedstawił Sebastian Ćwiora współpracujący w ramach projektu z BPO w Debrznie.

Na obchodach 10-lecia BPO w Debrznie nie zabrakło również jubileuszowego tortu. Symbolicznego przecięcia dokonała Pani Prezes Zarządu Stowarzyszenia, która wręczyła również podziękowania dla doradców oraz instytucji współpracujących i wspierających działalność poradniczą.

Biuro Porad Obywatelskich w Debrznie to wspaniała inicjatywa, w której obywatele (doradcy)  pomagają innym obywatelom (klientom) stać się obywatelami. Impulsem do powołania owej struktury był stale odnotowywany wzrost liczby osób poszukujących wsparcia prawnego, czy nawet zwykłej pomocy w napisaniu pisma do konkretnej instytucji.  Z upływem lat to zapotrzebowanie nadal jest zgłaszane, co dowodzi, że Biuro Porad Obywatelskich w Debrznie spełnia swoją rolę i jest społecznie potrzebną inicjatywą. Takim przesłaniem zakończono obchody Jubileuszu 10-lecia BPO w Debrznie.


Konferencja współfinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

{loadposition galeria10lecie}

Jubileusz 10-lecia Biura Porad Obywatelskich w Debrznie?
Facebook
Accessibility