W dniach od 6 do 10 czerwca 2012 roku na terenie naszej miejscowości przebywała  dziewięcioosobowa  grupa młodzieży z ochotniczej drużyny strażackiej oraz przedstawiciele władz samorządowych z zaprzyjaźnionej gminy Weinbach (Hesja/Niemcy).  Okazją do spotkania były organizowane już po raz dwudziesty Dni Młodości.  W tym roku naszymi najmłodszymi gośćmi zaopiekowali się wolontariusze z Gimnazjum w Debrznie, którzy wraz z opiekunami przez kilka tygodni z  ogromnym zaangażowaniem przygotowywali się do tej wizyty. Pomysłów na zagospodarowanie czasu wolnego młodzieży z Niemiec nie brakowało, a większość z zaplanowanych działań udało się zrealizować.

Podczas warsztatów integracyjnych, które przeprowadzono pierwszego dnia młodzież miała okazję poznać  się wzajemnie oraz przygotować plakaty promujące miejscowości, z których pochodzili uczestnicy zajęć.  Dzięki wspaniałej atmosferze bardzo szybko przełamano lody, a bariera językowa przestała istnieć.  Ciekawą formą zagospodarowania czasu okazały się warsztaty kulinarne, w trakcie których powstały  kolorowe  sałatki,  przepyszne ciasteczka oraz  pizze o oryginalnych smakach.  Wolontariusze z Debrzna spędzali z gośćmi każdy dzień-  wspólnie kibicowano podczas meczy, uczono się piosenek polskich i niemieckich oraz uczestniczono w zawodach strażackich w Starym Gronowie. Podczas nocnej ?gry miejskiej?, która polegała na odnalezieniu  charakterystycznych miejsc i ustaleniu odpowiedzi  na zadane pytania związane z naszą miejscowością, młodzież w grupach polsko-niemieckich rywalizowała pomiędzy sobą zdobywając punkty. Nie wyłoniono zwycięzców, a wszyscy uczestnicy w ramach nagrody  otrzymali przepyszne słodycze. Uczestnicy zabawy  przede wszystkim wysoko ocenili możliwość spotkania się i  poznania mieszkańców  Debrzna, z którymi chętnie rozmawiali przy okazji zadania polegającego na wymianie cebuli na ?coś innego?.
Spływ kajakowy, wycieczka do Człuchowa i pobyt w Osowcu oraz wspólne gry i zabawy zacieśniły zawarte przyjaźnie, a pobyt w polskich domach na niedzielnym obiedzie stanowił zwieńczenie wizyty w Debrznie. W efekcie trudno było się rozstać, gdy nadszedł czas wyjazdu. Na pożegnanie nasi goście   otrzymali drobne upominki własnoręcznie wykonane przez  polskich kolegów. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że z ogromną radością , w tym samym gronie, spotkają się w Debrznie za rok.
Grupę wolontariuszy z Debrzna stanowiły Ania, Ewa, Karolina, Marta, Ola, Milena, Natalia oraz Filip, Michał, Mateusz i Przemek- wszystkim serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i poświęcony czas.

 

Opiekunki grupy wolontariuszy: W. Zych, R.Pisuk

{loadposition wizyta}

Niecodzienna wizyta w Debrznie
Facebook
Accessibility