Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, że większość dzieci nie lubi uczyć się matematyki. Dla wielu z nich lekcje te lekcje to niekiedy „horror”. Jednakże są takie miejsca,  w których można uczyć się matematyki poprzez zabawę.

Dzisiaj odwiedziliśmy w ramach wizyty studyjnej organizowanej przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Gdańsku Ośrodek, w którym dziecko, jak i osoba dorosła doskonale się bawi poznając tajniki matematyki.
Jest to ExploraPark- Park Nauki i Techniki  w Wałbrzychu (http://explorapark.pl/) prowadzony przez Stowarzyszenie Instytut Badań Kompetencji wraz ze Spółdzielnią Socjalną Interakcja. Te dwa podmioty wzajemnie się uzupełniają.

Z Wałbrzycha pojechaliśmy do Wrocławia, w którym poznaliśmy funkcjonowanie dwóch Spółdzielni Socjalnych. Pierwsza z nich to posiadająca wieloletnie doświadczenie Spółdzielnia Socjalna PANATO (http://panato.org/), którą tworzą artyści – rzemieślnicy. Zajmują się produkcją gadżetów reklamowych, wykonują nadruki metodą sitodruku oraz prowadzą warsztaty i pokazy. Ostatnio rozwinęli sprzedaż detaliczną.  Wszystkie ich produkty są wysokiej jakości. Po warsztatach w PANATO, podczas których sami ozdobiliśmy torby metodą sitodruku, pojechaliśmy do kolejnej Spółdzielni – restauracji Dobra Karma prowadzonej przez pasjonatów kulinarnych. Już przy wejściu dało się wyczuć życzliwą atmosferę i dobre jedzenie. Nie zawiedliśmy się, bo jedzenie było bardzo smaczne, a obsługa uśmiechnięta i profesjonalna. Pan Prezes  z wielkim optymizmem opowiedział o początkach, trudnościach i osiągnięciach Spółdzielni.

Odwiedzając takie miejsca jak dzisiaj można z wiarą i nadzieją spoglądać na rozwój ekonomii społecznej w naszym kraju. Szkoda tylko, że samorządy Wałbrzycha i Wrocławia w tak niewielkim stopniu wspierają przedsiębiorstwa społeczne.

 

 

 

 

 

Dobre praktyki przedsiębiorczości społecznej w Wałbrzychu i Wrocławiu
Facebook